Sepetinizde 0 paket ürün var
E-Mail Şifre
Şifremi Unuttum    
TÜRKİYE DE KEDİ - KÖPEK MAMASI GERÇEKLERİ

Önemli Olan Dostunuzun Seçimi Ve İhtiyacıdır;

Bir Kedi Ve Köpek Maması Üretim Tesisi Olarak Yaşadığımız Tecrübeler Doğrultusunda, Ürünümüzü Ve Kalite Üstünlüğümüzü Anlatabilmenin Tek Yolunun Tüketicinin Bilinçlendirilmesi Olduğunu Gördük…

Lütfen Kendinize Şu 4 Soruyu Sorunuz;

 • Dostuma mama alırken, tazeliğini gözetiyor muyum? (Lütfen unutmayalım ki, özellikle kedi ve köpekler besin seçiminde bize göre çok daha titiz ve seçicidirler)
 • Mama Seçerken Paket Üzerindeki Bilgileri Okumayı ve Ne Anlattığını Biliyor Muyum?
 • Mamaları Hangi Püf Noktalarını Kullanarak Ve Hangi Kriterlere Göre Karşılaştırmam Gerektiğini Biliyor Muyum?
 • Bir Mamayı Satın Aldıktan Sonra, Sevgili Dostuma Yararlı Olup Olmadığını Nasıl Anlayabileceğimi Biliyor Muyum?

Eğer bu soruların birine dahi bilmiyorum diyorsanız, üzgünüz fakat dostunuza karşı sorumluluğunuzu yerine getirmiyorsunuz demektir…

Ayrıca fark ettik ki Türkiye’ miz de Yaşayan Evcil Hayvan Sahiplerine, Bugüne Kadar Bu Konuda En Ufak Bir Hatırlatma Veya Bilgilendirme Dahi Yapılmamış Olduğunu Görüyoruz…

Sevgili Hayvan Dostları, Bugün Ülkemizde Tüketilen Mamanın %80 ’i ithaldir fakat acı olan, Bu Mamaların Türk Tüketicisine Avrupa Ve Amerika’ Da Satıldığı Fiyatların 2 İle 4 Misli Fiyatlarla, Pek Çok Yanlış Açıklamalar Yapılarak Satılması Ve Tüketicimizin Bunun Farkında Olmayışıdır.

Lütfen Aldığınız Ve Kullandığınız Mamaların Fiyatlarını, Yurt Dışındaki Büyük Pet Hipermarketlerinin Sitelerinden Kontrol Ediniz. Ancak Sizlerin Yardımıyla Ulusal Kayıplar Önlenebilir.

Dikkat: Beslenme İle İlgili Olarak, Siz Hayvan Dostlarının e-posta veya faks yolu ile soracağı sorular, Uluslar arası Pet sektöründe kendilerini kanıtlamış Pet Nutritionistler (evcil hayvan beslenme uzmanlarımız) tarafından cevaplandırılacaktır. İlginiz İçin Teşekkür Ederiz.

Değerli velinimetimiz müşterilerimizin sahipleri,

Canlıların beslenmesinde en büyük tehlike, yenilen veya yedirilen besinin değerinden çok, içeriğinin bozulmuş olmasıdır.

Besinin içinde, vitaminler, mineraller, antioksidanlar vs. gibi birçok katkılar bulunması ile birlikte, esas büyümenin, enerjinin ve yaşamın temel besin maddeleri; proteinler ve yağlardır.

Mamalarda kullandığımız ana besin maddelerinden tavuk unu ve tavuk yağını örnek aldığımızda; kesimhaneden çıkan tavuk ürünlerinin, açıkta bekletmeden, suyla karıştırılarak pompa ile basmak suretiyle rendering tesislerine gitmesi ve on iki (12) saat içinde un haline getirilmesi şarttır.

Kesimhaneden gelen ürünleri birkaç gün bekletip biriktireyim de öyle çalışayım dersen, OLMAZ.

Kesimhaneden gelen ürünlerin içine, soğuk zincir şartlarında taşınmayan tavuk ürünlerini alırsan, çiftliklerden toplanan ölü tavukları alıp koyarsan, hipermarketlerden bozulmuş diye dönen tavukları içine katarsan, bu yaptıklarınla oranlı olarak, elde edilen tavuk unu ve tavuk yağlarından yapılan mamaların RAF ÖMRÜ (MAMANIN SAĞLIKLI KALMA ZAMANI) AZ OLACAKTIR.

Neden; Organik maddeler kısa zamanda açık havada, okside olarak kokmaya başlar, bakteriler ürer, bakterilerin kalıntı ve pislikleri toksin (zehir) olarak içinde kalır. Bozulma süresi ilerleyince KANSEROJEN MADDELER (ALDEHİT VE KETONLAR) OLUŞUR.

Bundan sonra siz ısıl işleme soksanız, her türlü tedbiri alsanız da menşei bozuk olan, içinde oluşan istenmeyen maddeleri muhafaza eden bu hammaddeler ile üretilen mamalar çabuk bozulmaya mahkum olacaktır.

Bunları yiyen canlıların günlük hayatlarında ishal, kusma belirtileri (gıda zehirlenmesi diyebiliriz) zamanla da karaciğer rahatsızlıkları ve neticede ciddi ve ölüme kadar gidebilecek rahatsızlıklar olabilir.

Bu kadar hayati bir konuda, Tarım Bakanlığı, ithalatı yapılan mamaların, raf ömrüne bakıyor mu? Mama ithalatı başladığından beri HAYIR!!!

En az 6 aylık mamaları dostlarımıza yedirdiğimiz belli olmasın diye, ithal mamaların üzerinde üretim tarihi dahi belirtilmiyor!

Bizim yem kanunumuz 1974’te yapılmış, o zaman Türkiye’mizde kedi-köpek maması bile bilinmiyormuş. Karma Yem fabrikalarına İNEK YEMİ GİBİ, KÖPEK YEMİ DE yapabilir ruhsatı verilmiş. Biz 2002 yılında Tarım Bakanlığı’na müracaat ettiğimizde, Kedi-Köpek MAMASI yapabilmemiz için tesisimizin MAMA üretimine uygun olduğu görülerek (ki bu teknoloji Türk Yem Sanayi’ne ilk defa bizim tarafımızdan kazandırıldı.) firmamıza özel izin verildi.

2007 yılında ise çeşitli kontrollerden geçerek AB ihracat numaramızı aldık ve Türk Mamalarının ihracatlarına başladık.

Bu gün ise halen yeni yem kanunumuzdaki, kontrol eksiklikleri nedeni ile Yurt dışından gelen mamalar, istenildiği gibi basit şartlarda ithal edebiliyor.

Kedi mamalarının protein ve yağ değerleri yüksek olduğundan bu tip ucuz hammaddeler kullanılarak, ucuza satılması zordur. Bu tip kedi mamaları daha paket evde iken bozulmaya başlar. Kediler lezzete düşkün oldukları için yemezler.

Normal köpek mamalarında ise yağ ve protein değeri daha düşüktür. İthal edilenlerde ise bozulmayı önlemek için YAĞ MİKTARI ÇOK DAHA FAZLA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR. Köpek aç olduğu zaman (bilhassa büyük ırk köpeklerde) ne verirseniz yemeye çalışır. Köpek sahiplerinin çoğu, hiçbir zaman ucuz mamadan günde kaç gram, ondan biraz pahalı mamadan kaç gram yediğini, köpeğinin hareket ve davranışlarını tam olarak takip edemez.

Bizim Ülkemizde daima, köpek sahibi en ucuz mama almayı; mama satan dükkan daima en fazla kar ettiğini satmayı; İthal eden de bu duruma bakıp, en ucuz nasıl yaptırabilirsem ithal edip satabilirim diye düşünür!

Herkes rolünü çok iyi oynadığı için ise Memleketimize anormal bir şekilde köpek maması ithal edilmektedir.

Biz ise mamalarımızı, üretimden çıktığı gibi, en taze şekilde;

Uluslar arası nakliye giderlerinden, gümrük vergilerinden, ithalatçı karlarından, toptancı karlarından, son satıcı karlarından, oradan buraya, buradan şuraya nakliye ve depo giderlerinden, anormal çıkan döviz kurlarından temizleyerek , ilk elden size ulaştırdığımız için bir çok kesimin tepkisini almaktayız.

Bizim; kim kaç para kar etmeli ki bizim mamamız satılsın? Kaygımız olmadığı için; Fiyatları en yüksek seviyede olmasına rağmen, DÜNYADA EN İYİ KALİTEDEKİ HAMMADDELERİ doğrudan üreticilerinden alarak, değerli dostlarımıza, ithal mamalardan çok daha üstün kalite ve tazelikte mamaları sunabiliyoruz.

Bu vesile ile velinimetimiz müşterilerimizin sayın sahiplerine şunu iletmek isteriz;

Biz mamalarımızı vazgeçilmez dostlarımız MÜŞTERİLERİMİZE yapıyoruz. Biz vicdanen huzur içindeyiz, yerimiz yurdumuz Türkiye’de. Her zaman hesap vermeye, yaptıklarımızı göstermeye hazırız. Müşterilerimizin sahiplerinin de huzur içinde olmalarını temenni ederiz.

HAKKIMIZDA ÜYELİK SİPARİŞ YARDIM
 • Yönetim Kurulu Başkanımızın Mesajı
 • Çağatay Yağ Yem San. Ltd. Şti.
 • Bizden Haberler
 • Üretim Teknolojileri
 • Mamalarımızın Analizleri
 • Şifre Hatırlatma
 • Üyelik Sözleşmesi
 • Sipariş Geçmişi
 • Kargom Nerede
 • Teslimat ve İade Koşulları
 • Bilgi Güvenliği
 • Sık Sorulan Sorular
 • Banka Hesap Numaralarımız
 • Müşteri Hizmetleri
 • İletişim