Farklı kedi-köpek ırkları için özel mamalar kullanılmalı mı?

Farklı kedi-köpek ırkları için özel mamalar kullanılmalı mı?

Herşeyden önce, bizim felsefemiz; tüm kedi ve köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürebilecekleri, yüksek kalitedeki mamaları üretmektir. Farklı ırklar için farklı içerikler hazırlanması gerektiğine inanmıyorum. Irklra göre ayırım yapmak yerine, formüllerimizin tamamı; dostlarımızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için gerekli tüm gıdaları içermektedir.

Formülasyonlarınızın her türlü kedi ve köpek için uygun olduğunu söylüyorsunuz. O zaman piyasada neden uzun tüylü ve kısa tüylü kedi ve köpekler için özel mamalar var?

Eğer mama doğru formüle edildiyse bu durum gerekli değildir. İyi ve besin değeri yüksek olan bir mama, kedi köpeklerin, tüylerinin doğru uzaması ve derilerinin yumuşak ve nemli kalmasını sağlayacak tüm yağ asitlerini ve amino asitleri içerir. Bu şekilde formüle edilmiş bir mama verilmesi halinde, tüylerin uzunluğu önemli değildir.

Fakat tabi ki bazı üreticiler, besin değeri düşük olan bir mamaya sadece omega 3 takviyesi yaparak, uzun tüylü kedi ve köpeklere özeldir diyebilmektedir. Bu durum ise satıcılara, besin değeri düşük olan bir mamayı yüksek fiyatlara satma imkanı sağlamaktadır.

Paketler üzerinde deklare edilen, ırklara ve tüy yapılarına yönelik bu tip ibareler dostlarımıza faydasından ziyade, firmaların ve son satıcıların pazarlama kabiliyetlerine yardımcı olmaktadır.