Üretim Teknolojilerimiz

Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş., Bugün Türkiye Kedi ve Köpek Mamaları Üretim Endüstrisindeki öncü ve lider konumunu, otuz yıllık geçmişine dayanan, detaylı ve titiz çalışmaları sonucunda edindiği bilgi ve tecrübeyi, üretim sahasında en iyi şekilde değerlendirerek elde etmiştir.

Şirketimiz, Extruder (Pişirme & Sterilizasyon) teknolojisini, Türkiye Kedi–Köpek Maması Sanayine kazandıran ve Avrupa standartlarının üzerinde ilk yerli mama üretimi yapan firma olma gururunu, sizlerin desteği ile daima yaşayacaktır.

Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş., kurulduğu günden bu yana, Dünya Kedi-Köpek Maması teknolojileri endüstrisinde, güçlü samimi ve güvene dayalı dış ilişkileri ile yerini alarak, global bilgi akışının önemli bir parçası haline gelmiştir.

Mama Formülleri, Uluslar arası evcil hayvan sektöründe kendilerini kanıtlamış, seçkin nutritionistler (beslenme uzmanları) tarafından yapılmakta ve ileri teknoloji üretim tesisimiz, konusunda uzman ve eğitimleri hiç bitmeyen personelimiz tarafından titizlikle yönetilmektedir.

Üretim Aşamaları;

1. Hammadde alımının yaklaşık %30’u Çağatay Şirketler grubuna bağlı olan, Çangal Tarım işletmelerinden gelmektedir. Diğer hammaddeler ise Dünyada en üst kalitede üretim yapan tedarikçilerden doğrudan (aracı kullanmadan) alınmaktadır. Fabrikamıza gelen tüm hammaddeler, analiz değerlerinin, istenilen kriterlere uygunluğu onaylandıktan sonra, toplam 10.000m² kapalı alandan oluşan ve HACCP yönetmeliklerine tam uyumlu kontrol ve yönetimi yapılan hammadde depolarımızdaki yerini alır.

2. Hammaddeler hazırlanan üretim programına göre kullanım miktarları hesaplanarak, hammadde alım havuzuna boşaltılır ve sırasıyla mıknatıslar, filtre ve temizleyiciden geçtikten sonra işletme silolarına alınır.

3. Rasyon, bilgisayar kontrol sisteminde yüklenmiş olan yüzdelik karışım miktarlarına göre, 1 tonluk şarjlar halinde silolardan alınarak dik mixerlere çekilir.

4. Dik mixer içinde karışım haline gelen 1 tonluk şarj, öğütücüye gönderilir. Öğütücüde un haline gelmiş olan seçili mama rasyonu, dairesel elekten geçtikten ve partikül ölçüleri standart hale getirildikten sonra yatay mixere alınır.

5. Yatay mixerde, otomatik premix hazırlama sisteminde hazırlanmış vitamin, mineral ve dostlarımız için gerekli olan taurin, glukosamin, chondroilin vb. katkı maddeleri ilave edilerek, homojen karışım için belirlenmiş sürelerde karıştırılır.

6. Hazırlanan un halindeki karışım yatay mixerden alınarak DDC diye adlandırdığımız, buhar, su ve yağ ilavesi ile pişirilerek hamur haline geldiği pişirme ünitesinden geçirilir.

7. DDC’den geçen sıcak hamur, su ve buhar ilavesi ile pişirmenin devam ettiği, fakat ayrıca helezonlardan geçerken sıkıştırılarak mekanik enerji ile de pişirme yapılan ve sonunda kalıplar ve bıçak vasılasıyla mamanın şeklini aldığı extruder makinesinden geçer.

8. Pişirilmiş ve şeklini almış olan ürün kurutucudan geçerek nem oranı düşürülür ve sonrasında yağlama ünitesinden geçerken yüzey yağlamaya tabi tutulur.

9. Son halini almış olan ürünümüz, soğutucudan geçirilerek ortam sıcaklığına düşürüldükten sonra, bir kez daha elekten geçirilerek, mıknatıs ve temizleme ünitelerine sahip kapalı sistem bantlar aracılığı ile paketleme binasına taşınır.

10. Paketleme tesisinde ürün, otomatik olarak önce pakete doldurulur, ve daha sonra paket içerisindeki hava vakumlanarak ısıl yapıştırma tekniği ile kapatılır. Birer tonluk şarjlar halinde üretilen mamanın her bir tonu paket üzerine parti no verilerek yazılır ve otomatik paletleme tesisine gider. Düzgün ve zarar görmeden palet üzerine istiflenen paketler, streçleme ünitesinden geçtikten sonra, ürün depolarındaki raflarda yerlerini alarak, dostlarımıza ulaşacakları günü beklemeye başlarlar.

Yukarıda anlatımı yapılan üretimin tamamı, tam otomatik - bilgisayar kontrollü sistemler vasıtası ile yapıldığı için üretimde sürdürülebilir ve stabil kalite sağlanmaktadır.


Ürünlerimiz, bu sertifikalara sahip tesislerimizde üretilmiştir.