Ön Bilgilendirme Formu | Temizmama

TÜKETİCİ MEVZUATI GEREĞİNCE ÖN BİLGİLENDİRME FORMU

SATICIYA İLİŞKİN BİLGİLER:

Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.


ALICIYA İLİŞKİN BİLGİLER:

...

1) KONU
İşbu sözleşmenin konusu, ALICI'nın SATICI'ya ait www.temizmama.com internet sitesinden elektronik ortamda siparişini yaptığı aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürün/ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır. ALICI, bu sözleşme bilgilerine daha sonradan www.temizmama.com internet sitesinden ilgili sipariş bilgileri detay sayfasından ulaşabilecektir.

...
Ürün Adı Adet Satış Bedeli (Kdv Dahil)

Ödeme Şekli : ...

Kargo Firması : ...

Sözleşme Tarihi : ...

...


2) Teslimat, stokların müsait olması ve mal bedelinin SATICInın hesabına geçmesinden sonra en kısa sürede yapılır. Doğal afetler, hava muhalefeti vs. gibi mücbir sebeplerle gecikmeler olabilir. SATICI, Sözleşme tarihinden itibaren en geç 3 iş günü içerisinde ürünleri kargo firmasına teslim eder. Ürününün kargo firmasına teslim edilmesi anına kadar tüm sorumluluk SATICI'ya aittir. Ürün paketlerinin hasarsız bir şekilde ALICI’ya teslim edilmesi kargo firmasının sorumluluğundadır.

3) ALICI, kargo firmaları tarafından getirilen paketin hasarlı olması halinde, ürününü, teslim almamakla yükümlüdür. Kargo firmasından hasarlı olarak teslim alınan ürün için, SATICI sorumlu tutulamaz. Gelen ürün paketinin hasarlı olması halinde, ALICI’nın, ürünü teslim almaması, irsaliye/faturaya “hasarlı olduğu için ürünü teslim almadığını belirterek imzalaması” ve durumu, 08502221869 nolu telefona veya info@temizmama.com adresine bildirmesi halinde, hasarlı olan ürün yerine, bildirimden itibaren üç iş günü içerisinde ALICI’ya, SATICI tarafından yeni ürün gönderimi yapılacaktır. (Birkaç parça ürün sipariş edilmiş olması halinde, bu işlem tek bir ürün için dahi yapılabilir.) SATICI’dan ürünü sağlam olarak teslim alan, fakat yolda hasar görmesine neden olan kargo firması ancak bu şekilde hasardan sorumlu tutulabilmektedir. ALICI’nın hasarlı paketi kargo firmasından teslim alması halinde tüm sorumluluk ALICI’ya aittir.

Kargo Gönderilerinde;

Adrese teslim gönderiler, yalnızca kargo firmalarının teslimat ağı içerisinde olan noktalara yapılmaktadır. Kargo firmalarının teslimat ağı dışında kalan adreslere sipariş verilmesi halinde, ürünlerin en yakın ilgili kargo şubesinden teslim alınması gerekmektedir. Teslimat adresinin kargo dağıtım ağı içerisinde olup olmadığını, en yakın yetkili kargo şubesinden öğrenilebilmektedir. Teslim süresi normal şartlar altında üç iş günüdür. Resmi tatillerde verilen siparişler, tatil sonrası kargo firmasına teslim edilecektir. Sabah saat 10:00 kadar verilen kredi kartı ve kapıda ödeme seçeneği ile ödenen siparişler aynı gün, sabah saat 10:00 dan sonra verilen siparişler bir sonraki iş günü kargoya verilecektir.

Havale seçeneği ile ödemelerde;

Havale gönderimleri yapılmayan siparişler kargoya teslim edilmeyecektir. Sistemden yapılan alışveriş havalesinin hesap numaralarına yatırılması gerekmektedir. Bankaların havale veya EFT işlemleri sırasında aldıkları işlem ücretleri SATICI sorumluluğu dışındadır. Siparişlerin gönderimi, sipariş bedeli SATICI hesabına ulaştıktan sonra yapılacaktır. Sipariş tarihinden sonra 7 gün içinde havalesi yapılmayan siparişler silinecektir. Havale , EFT veya ATM lerden yapılan işlemleri sonucunda alınan dekont, makbuz gibi belgelerin üzerine, sipariş numarasını yazarak info@temizmama.com e-posta adresine mail atılması veya 0 232 478 03 42 numaralı faksa gönderilmesi gerekmektedir. Sabah 10:00' a kadar dekontları gönderilen siparişler aynı gün kargoya teslim edilecektir.

Kapıda Ödeme seçeneği ile ödemelerde;
Kapıda ödeme seçeneği ile sipariş verildiğinde kargo firması 7,00 TL tahsilat hizmeti ücreti almaktadır. Tahsilat hizmeti için alınan bu ücret, kargo taşıma ücreti dışında kargo firması tarafından talep edilen bir ücrettir. 500 TL ve üzerindeki siparişlerde kapıda ödeme seçeneği kullanılamamaktadır. Aynı gün içinde 500 TL altında birden fazla sipariş girilebilmektedir. Yurtiçi Kargo ile Kapıda nakit ödeme seçeneğinde kredi kartı kullanılamaz.

4) Ürün teslimi alıcının talep ettiği adreste kendisine yapılır. Alıcı, kendisinden başka birine ve de kendi adresinden başka bir adrese teslimat yapılmasını isterse, bu talebi doğrultusunda teslimat yapılır. 15 kg altında siparişlerde teslimat masrafları Alıcıya aittir. 15 kg ve üzeri siparişlerde kargo ücreti SATICI’ya aittir. Ürün teslimatı kargo firmalarınca yapılmaktadır. Teslim anında Alıcı'nın adresinde bulunmaması durumunda dahi SATICI edimini tam ve eksiksiz olarak yerine getirmiş olarak kabul edilecektir. Bu nedenle, ALICI'nın ürünü geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile ürünün kargo şirketinde beklemiş olması ve/veya kargonun SATICIYA geri iade edilmesinden dolayı da oluşan giderler de ALICI'ya aittir.


5) CAYMA HAKKI:

ALICI; malı teslim aldığı tarihten itibaren on dört gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için ALICI tarafından teslimatı müteakip on dört günlük süre içinde SATICI’ya “İade Formu” ile bildirimde bulunulması ve mal/hizmetin Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin hükümleri çerçevesinde ve işbu Sözleşmenin ayrılmaz parçası olan ve www.temizmama.com web sitesinde yayınlanmış olan önbilgiler gereğince, ambalaj ve içeriğinin mal denenirken hasar görmemiş olması ve SATICI tarafından tekrar satışa arz edilebilir nitelikte olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde,

  • a) 3. kişiye veya ALICI’ya teslim edilen ürünün ORJİNAL faturası, (İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır)
  • b) İade formu doldurulması şarttır.
  • c) İade edilmek istenen ürün, İade Formunun gönderim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde, istenen belgeler ile kutusu, ambalajı ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak SATICI’ya ulaştırılmalıdır. Ürün teslimatından itibaren ürün ve belgelerin SATICI’ya ulaşmasını takip eden 14 gün içinde ürün bedeli ve teslimat masrafları, ürünün ve ambalajının tekrar satılabilecek durumda olması halinde ALICI'ya iade edilir. İade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi zorunludur.

Süresi içerisinde herhangi bir sebeple iade edilen ürünün kargo bedeli ALICI tarafından karşılanacaktır.Yukarıdaki madde hükümlerinin yerine getirilmemesi hâlinde para iadesi yapılamayacaktır.

6) GEÇERLİLİK

İşbu ön bilgilendirme formu, elektronik ortamda Alıcı tarafından okunarak kabul edildikten sonra Mesafeli Satış Sözleşmesi kurulması aşamasına geçilecektir.


7) UYUŞMAZLIK VE YETKİLİ MAHKEME

Siparişinize ve/veya siparişinize konu ürüne ve/veya şiparişinizle ilgili herhangi bir konuda şikayetinizin olması halinde şikayetlerinizi yukarıda belirtilen iletişim bilgileri veya www.temizmama.com internet sitesinde belirtilen iletişim bilgileri vasıtasıyla SATICI'ya iletebilirsiniz. İletmiş olduğunuz şikayet başvurularınız derhal kayıtlara alınacak, yetkili birimler tarafından değerlendirilerek çözümlenmeye çalışılacak ve en kısa sürede size geri dönüş sağlanacaktır. Ayrıca, şikâyet ve itirazlarınızı T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlar dâhilinde tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki tüketici sorunları hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapabilirsiniz.


8) HÜKÜMLER

SATICI, Siparişe ilişkin verilen belge ve bilgilerin eksik, sahte ve/veya yanlış olduğunun saptanması veya siparişin kötü niyetle yapılmış olduğuna dair şüphenin varlığı ya da tespiti halinde, herhangi bir zamanda, Alıcı’yı bilgilendirmek koşuluyla sipariş başvurusunu, gerekli incelemelerin yapılmasını teminen durdurma ve/veya iptal etme hakkını saklı tutar. İptal halinde, ödeme için iade süreci yine Alıcı’ya bildirilmek kaydıyla yapılabilir.


9) İSTİSNA

İşbu ön bilgilendirme formunda yer alan ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan doğarak tüketicilere hukuki koruma sağlayan madde hükümleri sadece alıcının Tüketici olduğu hallerde geçerli olarak hüküm ifade edecek olup; alıcının 6502 sayılı kanunda yer alan Tüketici tanımına uymadığı hallerde ilgili maddeler taraflar arasında hüküm ifade etmeyecektir.


10) ALICI; 6502 S.K.’un M. 48, f.2 ve Mes. Söz. Yön. 5., 6. ve 7. maddeleri gereğince Ön Bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini kabul, taahhüt ve beyan eder.