Temizmama.com 'un, tüketiciye doğrudan satış stratejisi, mamaların kalitesini ne şekilde etkiledi ve sektörün nasıl bir tepkisi oldu?


Temizmama.com 'un, tüketiciye doğrudan satış stratejisi, mamaların kalitesini ne şekilde etkiledi ve sektörün nasıl bir tepkisi oldu?

Çağatay'ın pazarlama stratejisinin en yararlı yönlerinden biri mamalarını ilk elden direk olarak son tüketiciye satmasıdır.

Bu durum, kedi köpek maması sektöründe bir çok aracı ve komisyoncular tarafından genelde uygun görülmese de müşterilere ve onların evcil hayvanlarına bir çok avantaj sağlamaktadır.


Çağatay, aracılara ve son satıcılara büyük kar marjlarının verilmesi ve bunlara ödenecek komisyonlar yerine bana dünyadaki en kaliteli hammaddeleri kullanma imkanı vererek, tüketicilere, uygun fiyata, yüksek kalitede, en taze mamaları alma imkanı sunmuştur.

Bahsettiğim gibi, bu stratejinin komisyoncular tarafından pek sevilmediğinin farkındayım ve buda son satıcıların, Çağatay'ın mamalarına tepki gösterme , kalitelerini eleştirme riski taşımaktadır. Fakat bence yinede bu riski almaya değer. Ne de olsa kalite konusunda nihai kararı verecek olan kedi ve köpeklerdir.

Tüm Avrupa'da veterinerler öncelikli olarak hekimlik görevini yapar yani hastalıkları ve hayvan sağlığı ile ilgili problemleri tedavi eder ve bu tedavi sürecinde kullanılması gerekli özel diyetler konusunda tavsiyelerde bulunurlar.

Ancak, Dünyanın her yerinde, bazı veterinerlerin, bilimsel ölçütleri bir tarafa bırakarak, ticari kaygılarla, analiz bilgilerini kontrol ve teyid etmeden yorum ve tavsiyelerde bulunabildiklerini görebilmekteyiz.

Temizmama.com'un müşterilerinden bu güne kadar mamanın neden olduğu bir problem ile ilgili bir yazı almadık. Müşterilerimizden gelen yazıların büyük bir bölümü , veteriner ve petshop karalamaları ile ilgili olarak, söylenenlerin doğru olup olmadığını öğrenme amaçlı mailler. Bu karalamalar karşısında temizmama'ya, güvenmek ve ikna olmak için gelen sorular.

Avrupa'da bir Veteriner hekim elinde bir resmi kurumun yaptığı mama analizleri, tespit edilmiş ve kanıtlanmış bir problem olmadan, o ürün hakkında negatif bir görüş belirtemez, Böyle bir asılsız karalama halinde veterinerin hakkında takibat yapılır. Bu durumun Türkiye'de aynı şekilde olmadığı son derece açık.

Mamalarımızı kullanan müşterilerimizin sahiplerinin teşekkür mektuplarını okuduğumda ise tüketicilerin, mantık ve muhakemesine hayran kaldım.

Aile fertlerinden biri olan dostlarının, sağlığını ve mutluluğunu dile getiren ve direkt satış stratejisinin getirisi olan kalitenin, tazeliğin ve uygun fiyat avantajının farkında olan müşterilerimizin yazıları, doğru yolda ilerlediğimizi açık bir şekilde göstermektedir.